Prachobyčejná kočka (ale když ji máte, je naprosto jedinečná)

5. září 2017 v 8:00 | Zvířomilka
Úvod: Svého milovaného kocoura jsem poprvé viděla v den mých jedenáctých narozenin. Šla jsem velmi brzo ráno, kdy byla ještě tma, pro svou kamarádku, když jsem si všimla, že mě pronásleduje malé stvoření. Toto stvoření s tím nepřestalo ani tehdy, kdy jsem již s kamarádkou zamířila do školy. Bohužel, v šatně čekající šatnářka a uklízečka zároveň, popadla koště a nebohé malé kotě vyhnala zpět na ulici.

Jaké bylo ale překvapení, když jsem vyšla ze školy, abych se dozvěděla, že pod autem něco je, ale bojí se to. Naštěstí děti, které se to snažily dostat ven, musely na oběd a tak jsem se chopila příležitosti. Opravdu, kotě z rána pod autem se ke mně už hrnulo a tak jsem vynechala svůj oběd a kotě si nesla pod bundou. Nicméně ne domů, ale ke kamarádce. Kamarádka měla dva nebo tři psy, přesně si už nepamatuji a původně si myslela, že bude její. Proto kotě popadla a položila před svého psa, že se zkamarádí. No... Pes zaštěkal a vyrazil proti němu, takže jsem pak sundavala kotě ze stromu. Její mamka o tom neměla vědět, takže, což jsem nevěděla, ho zavřela ve své skříni. Na zbytek dne a noc. Bez jídla a pití. A když si ráno začala stěžovat, že ji vykonal potřebu na oblečení, muselo zase pryč. Tentokrát už ke mně. Moje mamka o tom samozřejmě taky nemohla vědět, protože doma jsme měli tou dobou tři psy (nyní máme pět velkých a jednoho malého), takže mít kočku, které se u nás stávaly terčem krvavých honů, bylo jasně a striktně zakázáno. Zamířil tedy do kůlny, kde jsem mu přichystala misky, nějaký provizorní pelech a poté, co zde opět vykonal potřebu, jsem nakoupila hobliny, které jsem ale neměla kam dát, takže přišly do rohu (do teď, když se je snažíte najít, najdete). Kocour zde přetrvával týden, neměl nutkání utéct, když jsem ho měla venku na klíně a celkově to bylo velmi klidné kotě. Pak proběhla série kamufláží, které jsou poměrně složité, nebo by to zabralo mnoho dlašího textu, ale moje matinka to stejně na konci odhalila. No... Kocour si chytře přelezl na klín, rozvalil se a bylo vyhráno.

Pár věcí, které je dobré si pamatovat:
Kočka není pes! - > Když nechce, nepřijde, když spí, nebude vám věnovat pozornost, když ji nenecháte odpočívat a budete ji mordovat, zle se vám to vymstí v podobě poškrábaných rukou.
Zvracení chlupů -> Tohle vám pes asi jen tak neudělá, ale ty mají taky své. Pokud má kočka delší srst a vlastně ji ani nemusí mít delší, jednou za čas vám na podlaze přistane klubíčko chlupů. Můžete se snažit jak chcete, vyčesávat, dávat různé pilule či kupovat speciální krmivo, ale nejlepší je nechat matku přírodu. Není těžké to odstranit, ale je důležité hlavně za to kočce nenedávat, protože je to jednoduše její součást.
Zmlsanost -> Už mnohokrát jsem slyšela o studiích, že kočičí krmivo je vždy kvalitnější než psí, protože pes sežere leccos, ale kočka rozhodně ne. Věřte mi, že když se to kočce nelíbí, nebude to žrát, mám to vyzkoušené a skončili jsme nakonec na veterině, protože kocour výrazně pohubnul. Spravili to dvě obří bedny kapsiček od Felixe, po kterých se mohl utlouct.
Náhlé změny nejsou dobré -> Střídání prostorů, výměny pánů, to vše se na kočce podepisuje. Jsem opravdu velmi šťastná, že kocour zvládnul stěhování v pořádku, ačkoliv jsem měla první den pocit, že to asi nezvládnu ani já a ani on. Jen chci upozornit, že kočka, která má přístup ven, tuto změnu nemusí přijmout, protože jsou fixované na své prostředí a jsou případy, kdy kočky opustí své čerstvě přestěhované majitele a vrátí se tam, kde bydleli předtím.
Potřebují velké misky -> Jeden čas mi kocour vyhazoval žrádlo z misky. Původně jsem si myslela, že to je jen jeho zábava, nakonec mi ale mamka prozradila, že když se nakloní, okraje misky mu dráždí fousy, na které jsou velmi citlivé (vnímají díky nim prostor). Od změny misek to nedělá.
Čistota, půl klidu -> Kočky jsou velmi čistotné a nejvíce náchylné jsou na svůj záchůdek. Pokud není dostatečně čistý, smiřte se s tím, že minimálně malou potřebu vykoná někam jinam - do rohu, na váš oblíbený svetr, postel... I já měla období, kdy jsem se o tuto část nerada starala a světe div se, roh to samozřejmě schytal.

Kde se dá kočka sehnat: Takže, zde se trochu rozepíši. Neuvěřitelně mě irituje, že kdykoliv rozklinu stránku bazoše se zvířaty, vyskočí na mě nepřeberné množství "koťata", "krásná koťáta", "koťata extra hravá"... Můj kocour určitě není čistokrevný, žije doma, takže ven nechodí, ale v určitém věku, kdy už přestal růst, jsem ho i přesto nechala vykastrovat. Nekastrovaní kocouři značkují, kočky zase mrouskají. Ten, kdo nechá svoji kočku, která není vykastrovaná, běhat venku a když začne mrouskat, nechájí tam ťuplem, protože to je bordel na celou ulici, by si zasloužil dostat facku. Kocour vám koťata domů nepřinese, ale pořád se na tom podílí. A když taková kočka má šest koťat, která horko těžko někde udáte, ty budou mít za rok, za dva další. A ty zase další a ty zase další a ty zase další... Pak takové kočky končí v útulku, umrzají venku, jsou podvyživené, nemocné. Takže prosím, pokud si už berete takové kotě, alespoň se postarejte o to, aby už další koťata nemělo. Nebo si ten bazoš projeďte sami, je to jen inzerce od lidí, co je dávají pryč a útulky. Kočky můžete sehnat s rodokmenem, které stojí několik tisíc a nebo si můžete vzít kočičku z útulku, co je už naočkovaná a ve většině případech bude i kastrovaná.

Můj mazlíček: Abych teda pořád nepoužívala slovo "kocour", před sedmi lety panovala taková ta všeobecná mánie kolem Stmívání... Bohužel ani mě to neminulo a tak byl pojmenován "Jacob". No, brzy se z "Jacob" stalo "Jack", což mu do teď vydrželo. Je veliký, větší než náš nejmenší pes, na jméno slyší a vždy s mňouknutím přiběhne. Po většinu dne spí a kdyby si náhodou někdo dovolil říct, že to je proto, protože se nudí - nakoupila jsem mu nepřeberné množství různých hraček a on na ně prostě není. Je to ten typ kocoura, který má rád svůj klid. Jen jedna jediná hračka u něj obstála a to byla černobílá myška, která má místo ocásku peříčka. Koupila jsem ji v Pet Centru za 20 Kč a dokáže se s ní vyblbnout. Je slušně vychovaný, občas tedy dostanu svou kočičí náladu, kdy si najde předmět, co umí hezky šustit a celou noc vám tím drnká na nervy. Také je mlsný, největší úspěch slavil na začátku Whishas a obyčejné konzervy, nyní Felix a Gourmet, který je jen na zvláštní příležitosti. Z granulí vede Royal Canin pro kočky a Purina. Pamlsky moc nepreferuje, má rád pastu pro kočky z DM a jinak sušené nesolené rybičky či kousky masa. Nikdy se nestalo, že by mě ignoroval tak dlouho, jako po přestěhování, kdy chodil za mým přítelem a já byla vzduch, co mu dával žrádlo a čistil bednu. Nyní je už úplně v pořádku a akorát mi spí v nohách... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama