Červen 2018

Ráček poustevníček - Krmivo

20. června 2018 v 22:37 | Zvířomilka
V přírodě mají ráčci poustevníčci přístup k paletě rozmanité stravy - ke spadlému ovoci, rozkládajícímu se dřevu, listům a zvířatům, rostlinám, trávě a dalším věcem, které moře přinese. Někdy se také uchýlí k pojídaní trusu ostatních živočichů.
Nejsou ještě zcela známé všechny nutriční hodnoty, které poustevníčci potřebují, ale o určitých se mluvit dá. Například víme, že pro svůj správný vývoj potřebují vápník, karotenoidy a antioxidanty stejně jako člověk. Ráčci, kteří nemají dostatek karotenů, s každým dalším svlekem přicházejí o svou krásnou oranžovou až červnou barvu a blednou až do šedivé barvy. Proto se doporučuje krmit mrkví a kukuřicí.

Nejlepší stravou pro poustevníčky je čerstvá nebo sušená zelenina s ovocem, maso, ryby, semínka a oříšky. Nicméně se musí jednat pouze o přírodní (bio) produkty bez zásahů jiných chemických látek. Na ty jsou totiž ráčci citliví a po požití mohou zemřit. I proto každou zeleninu, ovoce, listy a syrové maso, které se jim rozhodneme dát, omyjeme v teplé vodě a osušíme.

Co zařadíme do jídelníčku poustevníčka:
Čerstvé ovoce a zeleninu (jablko, mrkev, okurku, salát, papriku, jahodu, mango, papáju, banán, hroznové víno, brokolici, kukuřici, kousek melounu.. Nemají rádi citrusy, česnek a cibuli.)
Sušené ovoce (jablko, banán, mango, kokos, brusinky, rozinky, kustovnici, ananas...)
Semínka (chia, lněná, konopná, dýňová, slunečnice, sezam..)
Oříšky (vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, pistácie, mandle)
Sušenou živočišnou složku (patentky, gammarus, sušené červy, sušené cvrčky, dafnie, kryl, krevetky)
Čerstvou živočišnou složku: Občas nabídnu červa a slyšela jsem, že můžeme do terária vhodit menšího cvrčka, kterého je schopný si ulovit, ale zkušenosti s tím nemám. Můžeme dát kousek masa - pokud nabídnu syrové, nesní se, ale upečené zmizí hned - nicméně nesmí být solené a jinak kořeněné, ryba většinou zůstala.
Něco navíc: divokou / černou rýži, amaranth, pšeničné otruby, ovesné vločky, mořskou řasu)

Každou novou "večeři" je také dobré posypat mletým vápníkem - někdo nechává v terráriu sépiovou kost, jiní k žrádlu přimíchávají ještě spirulinu nebo drožďové vločky - opět, zkušenosti nemám.
Pokud chceme ráčka občas rozmazlit něčím speciálním, stačí si koupit pytlík zrníček kukuřice, kterou na palmovém oleji opečeme - buď na pánvi, která bude přikryta nebo v mikrovlnné troubě - doporučuji dělat na pečícím papíře.


A jak si namýchat vlastní směs pro poustevnička?? - COMING SOON! - protože fotonávod není lehká věc.

Ráček poustevníček (Úvod)

20. června 2018 v 22:30 | Zvířomilka |  Ráček poustevníček
Toto malé a pozoruhodné zvířátko bylo velkou věcí asi před třemi lety, kdy v USA dorazilo do různých zverimexů a postupně se tento trend rozšiřoval i dále do světa. Celkově to bylo doporučováno jako zvířátko vhodné pro děti, protože údajně nemá příliš velké nároky na péči. Dá se na Youtube dohledat mnoho videí, kde je lidé ukazují v malých teráriích či dokonce v akváriích, s malou vrstvou písku, barevnými ulitami a různými blbůstkami, které spolu s ráčky zaplavily obchody a jsou skutečně přesvědčeni, že se o svého poustevníčka dobře starají.
Bohužel i bohudík, ráčky už ve zverimexech příliš často nenajdeme - Bohužel proto, protože ráčci za lidskou hloupost platili cenou nejvyšší a tou je smrt. A bohudík, protože kdo by si chtěl kupovat zvířátka, která hned umřou?

A jak jsem se ke svému ráčkovi dostala já? Byla jsem akorát v Praze na jedné z mých prvních teráristických akcí, když jsem narazila na inzerát, že rodinka daruje ráčka poustevnička - nenáročné zvířátko - s vybavením kvůli malému dítěti, které ho nechce nechat na pokoji. Už předtím jsem si načetla velkou kopu článků a rad, tudíž jsem věděla do čeho bych šla a na inzerát jsem zareagovala. Paní mě druhý den kontaktovala a do telefonu mi začala vykládat, jak mu stačí dát jenom trávu a je spokojený, na což jsem ji odpověděla, že potřebuje i živočišnou složku, nějaké ovoce... Do teď si pamatuji na její odpověď "Takže vy mi říkáte, že ho týráme?" Co na to má člověk říct. To samé odpoledne mi ho s rodinkou dovezla (paní mi pak za dva měsíce napsala, jak se mu daří, takže ji určitě na ráčkovi alespoň trochu záleželo).
Abych byla upřímná, moc nadšená jsem z toho nebyla. Přivezla mi ho v plastovém boxu bez víka (proto na něj dítě mohlo), se suchým lignocelem, který na výšku měl asi tři centimetry, s jednou dekorační keramickou hradbou, co mu zřejmě vyrobilo jiné její dítě a s talířkem na kterém byla opravdu položená čerstvě utržená a umytá tráva. Když to teď sepisuji, musím se u toho zasmát. A právě tato zkušenost mě přivádí i k tomu, proč chci tyto články psát. Protože nevědomost ubližuje, stejně jako nepromyšlené nákupy zvířat.

Ale aby to bylo také o nějakých podstatných informacích, které vám snad pomohou se rozhodnout, zda si takové zvířátko pořídit či nikoliv - dále najdete odkazy na jiné články mnou psané, které vás odkáží na konkrétní věci - základní informace, ubikaci, krmení...

Základní informace

Ubikace

Krmení