Ráček poustevníček - Krmivo

20. června 2018 v 22:37 | Zvířomilka
V přírodě mají ráčci poustevníčci přístup k paletě rozmanité stravy - ke spadlému ovoci, rozkládajícímu se dřevu, listům a zvířatům, rostlinám, trávě a dalším věcem, které moře přinese. Někdy se také uchýlí k pojídaní trusu ostatních živočichů.
Nejsou ještě zcela známé všechny nutriční hodnoty, které poustevníčci potřebují, ale o určitých se mluvit dá. Například víme, že pro svůj správný vývoj potřebují vápník, karotenoidy a antioxidanty stejně jako člověk. Ráčci, kteří nemají dostatek karotenů, s každým dalším svlekem přicházejí o svou krásnou oranžovou až červnou barvu a blednou až do šedivé barvy. Proto se doporučuje krmit mrkví a kukuřicí.

Nejlepší stravou pro poustevníčky je čerstvá nebo sušená zelenina s ovocem, maso, ryby, semínka a oříšky. Nicméně se musí jednat pouze o přírodní (bio) produkty bez zásahů jiných chemických látek. Na ty jsou totiž ráčci citliví a po požití mohou zemřit. I proto každou zeleninu, ovoce, listy a syrové maso, které se jim rozhodneme dát, omyjeme v teplé vodě a osušíme.

Co zařadíme do jídelníčku poustevníčka:
Čerstvé ovoce a zeleninu (jablko, mrkev, okurku, salát, papriku, jahodu, mango, papáju, banán, hroznové víno, brokolici, kukuřici, kousek melounu.. Nemají rádi citrusy, česnek a cibuli.)
Sušené ovoce (jablko, banán, mango, kokos, brusinky, rozinky, kustovnici, ananas...)
Semínka (chia, lněná, konopná, dýňová, slunečnice, sezam..)
Oříšky (vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, pistácie, mandle)
Sušenou živočišnou složku (patentky, gammarus, sušené červy, sušené cvrčky, dafnie, kryl, krevetky)
Čerstvou živočišnou složku: Občas nabídnu červa a slyšela jsem, že můžeme do terária vhodit menšího cvrčka, kterého je schopný si ulovit, ale zkušenosti s tím nemám. Můžeme dát kousek masa - pokud nabídnu syrové, nesní se, ale upečené zmizí hned - nicméně nesmí být solené a jinak kořeněné, ryba většinou zůstala.
Něco navíc: divokou / černou rýži, amaranth, pšeničné otruby, ovesné vločky, mořskou řasu)

Každou novou "večeři" je také dobré posypat mletým vápníkem - někdo nechává v terráriu sépiovou kost, jiní k žrádlu přimíchávají ještě spirulinu nebo drožďové vločky - opět, zkušenosti nemám.
Pokud chceme ráčka občas rozmazlit něčím speciálním, stačí si koupit pytlík zrníček kukuřice, kterou na palmovém oleji opečeme - buď na pánvi, která bude přikryta nebo v mikrovlnné troubě - doporučuji dělat na pečícím papíře.


A jak si namýchat vlastní směs pro poustevnička?? - COMING SOON! - protože fotonávod není lehká věc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama